Naslovna strana Područja djelovanja Mapa projekata Novosti & saznanja

Migracijska sitacija u BiH

Od 2018. godine, BiH je doživjela značajne promjene u globalnim i regionalnim migracijskim tokovima, uz primjetan porast neregularnih migracija. Više od 170.000 migranata je od tada prošlo kroz zemlju.
Preuzmite informativni list projekta

Prosječna dužina boravka migranata od početka 2023. godine iznosi sedam dana. Migranti uglavnom dolaze iz Maroka, Iraka, Afganistana, Sirije, Pakistana i Bangladeša. Broj zahtjeva za azil je nizak, s obzirom na to da BiH prvenstveno služi kao tranzitna zemlja prema zapadnoj Evropi. Migranti se na svom putu često suočavaju sa značajnim rizicima i zlostavljanjem, uključujući zdravstvene probleme, eksploataciju, nasilje i trgovinu ljudima, što čini pristup zaštiti, medicinskoj njezi, psihološkoj podršci i pravnoj pomoći ključnim po njihovom dolasku u BiH. BiH se suočava s humanitarnim i sigurnosnim izazovima u upravljanju talasima neregularnih migranata. Napori vlasti otežani su nedostatkom tehničkih, ljudskih i finansijskih kapaciteta. Pored svog bilateralnog partnerstva i razvojne podrške, Vlada Švicarske od 2018. godine pruža izuzetnu pomoć BiH, fokusirajući se na jačanje upravljanja migracijama, unapređenje humanitarnog odgovora i poboljšanje mehanizama zaštite za ugrožene migrante.

Područja djelovanja Održiva ekonomska saradnja i migracije
Status U toku
Implementatori Pomozi.ba, Dansko vijeće za izbjeglice DRC, UNICEF, Crveni križ Federacije BiH, UNHCR, Švicarski Crveni križ, Una Consulting
Projekt implementiran u Federacija Bosne i Hercegovine
Kantoni Unsko-sanski kanton, Tuzlanski kanton, Hercegovačko-neretvanski kanton, Kanton Sarajevo
Općine/Opštine/Gradovi Bihać, Centar Sarajevo, Kalesija, Ključ, Mostar, Tuzla